Pokud hledáme počátek gymnázia v Ústí nad Labem, abychom mohli u příležitosti jeho „kulatin“ bilancovat a oslavovat, jsme na tom podobně jako s narozeninami Járy Cimrmana. Za počátek gymnázia v Ústí nad Labem totiž lze považovat vznik vůbec první takové školy v roce 1893 (nižší gymnázium), respektive 1897, kdy bylo doplněno o vyšší a v roce 1900 nazváno C.K. státní gymnázium císaře Františka Josefa. To bylo ovšem německé, pokud to lze takto za Rakousko-Uherska označit. Umístěno bylo nejprve v Solní ulici poblíž bývalého dominikánského kláštera u sv. Vojtěcha, od roku 1898 ve Velké Hradební v budově tzv. zelené školy, která dnes patří Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně. Sídlila zde v posledních letech Fakulta zdravotnických studií, která se ale na podzim 2023 slavnostně přestěhovala do nové budovy uvnitř areálu Masarykovy nemocnice na Severní Terase.
České menšinové gymnázium bylo v Ústí nad Labem založeno až roku 1920 jako první české reálné gymnázium. Nejprve doslova živořilo v severním křídle budovy německého gymnázia. V roce 1922 bylo rozstrkáno do dvou budov, rok nato dokonce do tří. Studenti i učitelé pobíhali mezi německým gymnáziem, průmyslovkou a reálkou. Vyučovalo se většinou v nevyhovujících suterénních prostorách.
Změna k lepšímu nastala teprve roku 1924. Tehdy město dalo pokyn k výstavbě nové budovy v ulici České mládeže, jejíž projekt navrhl Josef Gočár. Slavnostní otevření samostatné budovy českého gymnázia, jehož stavební náklady nakonec vystoupaly až na 4,5 milionu předválečných korun, se uskutečnilo 5. září 1926. I tato budova v současnosti slouží Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně.
V období po Mnichovu 1938 samozřejmě nemohlo české gymnázium v Ústí nad Labem, které se stalo říšským městem, působit. V jeho budově za války sídlil úřad vládního prezidenta v čele s Hansem Krebsem. Obnoveno bylo v roce 1945 jako Státní reálné gymnázium v Ústí nad Labem a od září tohoto roku také začala výuka, nicméně v budově bývalého německého městského dívčího reálného gymnázia v dnešní Churchillově ulici.
Ani to ale není poslední počátek gymnázia, další „počátky“ souvisí s hledáním budovy, kde by gymnázium sídlilo trvale, také kvůli rychle rostoucímu počtu studentů. V září 1945 jich bylo 180, na konci prvního poválečného školního roku již 291 a v prosinci 1947 dokonce 450. Studium bylo rozděleno do dvou větví, humanitní, která navazovala na předválečné klasické gymnázium, a technické, která byla pokračováním reálného gymnázia. Nového působiště se gymnázium díky pochopení vedení města dočkalo na přelomu let 1945 a 1946, kdy mu byla přidělena budova bývalé německé reálky v ulici České mládeže (dnes ZŠ při PF), v které byly poměrně zachovány i sbírky učebních pomůcek.
Další historie gymnázia v Ústí nad Labem je, bohužel, výrazně poznamenána politickým vývojem ČSR a ČSSR. Gymnázia se dotkl jak únorový převrat z roku 1948, kdy byli vyhozeni nebo dokonce vězněni někteří učitelé i studenti, tak normalizace v 70. letech, která se opět dotkla mnohých osobně a „obohatila“ výuku takovými klenoty, jako bylo Poučení z krizového vývoje ve straně a společnosti po XIII. sjezdu KSČ. Gymnázia stejně jako celé československé školství prošla v padesátých a šedesátých letech také řadou reforem od zrušení klasického osmiletého gymnázia (poslední oktáva maturovala v červnu 1953) přes zavedení Jedenáctileté střední školy, Devítileté střední školy a Střední všeobecně vzdělávací školy až po obnovení čtyřletého gymnázia v roce 1968.
V tomto období také můžeme hledat další počátek gymnázia v Ústí nad Labem. Od roku 1954 sídlí gymnázium ve stávající budově v Jateční ulici, o kterou se ještě řadu let dělilo s bývalou základní školou, současně je ustaveno druhé gymnázium, v letech 1953–1959 na Střekově v budově současné 12. ZŠ v ulici Karla IV., v letech 1959–1972 v městské čtvrti Skřivánek v budově současné 14. ZŠ. Od roku 1972 byla obě gymnázia opět spojena v Jateční ulici, také proto, aby se lépe normalizovalo. Změnu přinesla až sametová revoluce v roce 1989, kdy vzniklo druhé ústecké gymnázium, původně spojené se střední pedagogickou školou, v ulici Stavbařů v městské části Severní Terasa. Nabídku gymnaziálního vzdělání pak obohatilo ještě soukromé gymnázium Schola Ludus, které působilo na Střekově v letech 1991–1998. Zpestřením byl určitě i vznik víceletých gymnázií, na naší škole roku 1993.
V souvislosti s územněsprávní reformou České republiky z roku 2001 a následným převedením instituce i budovy gymnázia pod Ústecký kraj přišla zatím poslední výrazná změna gymnázia – jeho budovy. Ta byla ve velmi špatném technickém stavu a krajská správa se do ní rozhodla investovat. V roce 2004 začala generální rekonstrukce stávající budovy, která trvala mnoho dlouhých let a probíhala v několika etapách (celkem jich bylo 6). Poslední fáze byla dostavbou gymnázia. Slavnostní otevření nové budovy C proběhlo v roce 2015.
Kdybychom tedy chtěli oslavit výročí vzniku gymnázia v Ústí nad Labem, mohli bychom letos slavit 130. výročí (v roce 1943 proběhla oslava 50. výročí), pro české gymnázium by to pak bylo 97. výročí a pro gymnázium v Jateční ulici 70. výročí.
Na gymnáziu v Jateční ulici se v současnosti vzdělává zhruba 700 žáků čtyřletého a osmiletého studia a pomáhá jim v tom takřka 60 učitelů.
Mgr. Jan Svitálský
Fotogalerie prohlídky současného prostředí školy ZDE.